Kochana Mamusiu!

Kochany Tatusiu!

Już jutro po raz pierwszy zaprowadzicie mnie do przedszkola, aby moje rozstanie z wami nie było takie bolesne zastosujcie się do kilku rad.

Po pierwsze przygotujmy wszystko co będzie mi potrzebne tego dnia spokojnie wieczorem. Sprawdźmy, czy do woreczka spakowaliśmy moje buciki przedszkolne, piżamkę oraz ulubioną maskotkę, która będzie mnie „wspierać”.

Rano nie denerwujcie się, spokojnie zaprowadźcie mnie do przedszkola, a przy pożegnaniach ze mną bądźcie uśmiechnięci i spokojni, bo z waszej twarzy potrafię szybko wyczytać niepokój, dobre i złe emocje.
Bądźcie gotowi na trudne rozstania w pierwszych dniach, nawet tygodniach, na płacz i odmowę wyjścia z domu.

Pamiętajcie! – stosujemy krótkie pożegnania, gdyż przedłużanie tej chwili wzmaga we mnie negatywne uczucia. Nawet, jeśli płaczę, pożegnajcie mnie z uśmiechem i zostawcie pod opieką wykwalifikowanej kadry, która doskonale wie jak zabawić i zająć mnie bym szybko zapomniał o trudnym rozstaniu z ukochanym rodzicem.
Mamo jeżeli twoje rozstania ze mną są dla Ciebie za trudne, albo mi ciężej się z Tobą rozstać na ten czas postarajmy się, aby do przedszkola odprowadzał mnie tatuś – zwłaszcza na początku.

Rozstania z tatusiami bywają łatwiejsze, wynika to zapewne z większej stanowczości i opanowania emocji.
Zanim całkowicie zaadoptuję się w nowym środowisku starajcie się w początkowym okresie odbierać mnie wcześniej z przedszkola, ponieważ trzylatek ma inne poczucie czasu i okres przebywania poza domem wydaje mu się baaaardzo długi.
Niezwykle ważne będą dla mnie rozmowy o wydarzeniach w przedszkolnych. Jednak, kiedy nie mam ochoty o tym mówić to nie naciskajcie na mnie, Ja też muszę spokojnie poukładać sobie w główce jak tam było… Starajcie się mówić mi wcześniej, że w przedszkolu będę bez WAS, a czas tam będę spędzał w towarzystwie miłych pań i innych dzieci, z którymi będą się codziennie bawić.
Rozwijajcie moje umiejętności samoobsługowe, gdyż właśnie bardzo często są one powodem dodatkowego stresu w przedszkolu. Pozwólcie mi samemu myć ręce, korzystać z toalety a nie nocnika, ubierać się i rozbierać.
Kiedy wspólnie zastosujemy się do wszystkich rad, moje pierwsze dni w przedszkolu na pewno okażą się wspaniałą przygodą i będę chętnie tam wracał każdego dnia…