Jak dbamy o bezpieczeństwo dzieci

Drodzy Rodzice

Oddajecie nam pod opieke swoje dzieci. Mając swiadomość odpowiedzialności dokładamy wszelkich starań przy budynek przedszkola i plac dookoła był otoczeniem bepiecznym, a wiedza i postawa całego personelu zapewniała bezpieczeństwo dzieciom i dorosłym.

1. Dzieci wyposażane sa w wiedzę i umiejetności zapewniajace im bezpieczeństwo swoje i innych;

• sytuacje edukacyjne w zmieniajacej sie przestrzeni,rozmowy ,hitoryjki obrazkowe,praca z drzewkiem decyzyjnym, przyklady z literatury dzieciecej,omawianie sytuacji ewentualnego zagrożenia, konsekwencje nieprzestrzegania zasad bezpieczeństwa, stwarzanie kodeksu zachowań w sali,na placu,poza przedszkolem i respektowanie przestrzegania
  • organizacja 3 razy w roku warsztatów dla dzieci i dorosłych - pierwsza pomoc ( fachowy instruktor prowadzący warsztaty z uzyciem fantomów- zapamietywanie nr tel.alarmowego,jakie informacje trzeba przekazac dzwoniąc po pomoc,jak sie zachowac w sytuacji zagrozenia zycia kogos z domowników, innych)
  • organizacja 3 razu w roku spotkań z policjantem w ramach profilaktyki i prewencji ( jak reagowac na kontakt z nieznajomym,jak zachowac sie bezpiecznie pozostając samemu w domu,jak wzywac o pomoc, pozycja obronna w przypadku ataku psa,zasady ruchu pieszego, bezpieczne zabawy zimowe, nad wodą,inne zagadnienia
  • wizyta strażaków w przedszko9lu oraz udział dzieci w próbnych ewakuacjach

2. Cały personel przedszkola posiada wiedze ( szkolenia ,kursy, instruktaże) dotyczące BHP w zakresie niezbędnym do realizacji zadań związanych z powierzonym stanowiskiem pracy

3. Znają i przestrzegają obowiązujące w przedszkole zgodne z podstawa prawną instrukcje ( poddawane aktualizacji przez osoby z uprawnieniami),regulaminy i procedury dotyczące bezpieczeństwa.

4. Sprawdzany jest stan techniczny pomieszczeń sprzętów w sali i na placu przez personel, instalacji.   Przeglądów instalacji na zlecenie dyrektora dokonują osoby z uprawnieniami. Przeglądy potwierdzane są protokołami. Przeglądy są dokonywane terminowo, zalecenia i usterki usuwane są natychmiastowo.

5. Wietrzone są pomieszczania, w których przebywają dzieci w sposób nienarażający dzieci na utratę zdrowia ( podczas nieobecności dzieci w pomieszczeniu. Unika się przeciągów.

6. Sprawdza się temperaturę oraz stan oświetlenia.

7. dzieci maja zapewniona ciągłą opiekę.

8. Personel jest przeszkolony w udzielaniu pierwszej pomocy przedlekarskiej.

9. Dba się o zapewnienie dzieciom odpowiedniego czasu przebywania na świeżym powietrzu, czas pobytu na placu jest uatrakcyjniany.

10.Przestrzegane są procedury wyjść poza teren przedszkola. Zapewniana jest opieka 2 osób dorosłych na grupę.

11. Odpowiednio reaguje się na pojawienie w przedszkolu osób postronnych, dzieci podczas odbioru wydawane są tylko prawnym opiekunom (trzeźwym) oraz innym za pisemnym upoważnieniem.

12.Dba się o rozwój psychofizyczny dzieci. Grupy nie są zagęszczane liczbowo-do 25 dzieci w grupie. sale wyposażone są w meble zgodnie z zasadami i normami ergonomii, sale są barwne, jasne, czyste, zabawki bezpieczne.

13. Rozwieszone są plany ewakuacyjne odpowiednio oznaczonymi drogami ewakuacyjnymi.

14. Znane i przestrzegane są zasady w razie zaistnienia zagrożenia, w razie wypadku. Znane są personelowi i wywieszone w miejscach widocznych nr alarmowe.