Kodeks dobrego rodzica

KODEKS DOBREGO RODZICA

SZEŚĆ RZECZY, KTÓRE MOZESZ OFIAROWAĆ SWOJEMU DZIECKU A KTORE POMOGĄ CI BYĆ LEPSZYM RODZICEM

1 CZAS

To jest najlepsze ,co możesz dać swojemu dziecku – czas . Z całej tej listy, ten punkt ma największe znaczenie, bo pozwala zająć się resztą i pokazuje dziecku, jak wiele ono dla ciebie znaczy

Zresztą trudno uważać się za dobrego rodzica , zaniedbując swoje dziecko. T o proste jeżeli

chcesz być w czymś dobry, to musisz poświęcić na to swój czas. Im więcej, tym lepiej.

2 ROZMOWA

Dzieci mają dużo do opowiedzenia, więc naprawdę warto ich słuchać . Ale słuchać tak , jakby od tego zależało twoje życie- jak tu mówić o jakiejkolwiek rozmowie, kiedy jeden z rozmówców pokazuje jak mało obchodzi go, co ma do powiedzenia druga strona.

Dziecko to w końcu najważniejsza osoba e twoim życiu. Sam odpowiedz , czy chcesz z kimś takim rozmawiać.

Słuchać = poświęcać 100% uwagi dla dziecka

3 PAMIĘĆ

Urodziny, imię zwierzaka i aktualnie ulubiona bajka. Ulubiony bohater komiksu i termin przedstawienia teatralnego. Imię chłopaka albo data meczu. Cokolwiek jest ważne dla twojego dziecka, powinno być ważne dla ciebie.

Pamiętając o tym wszystkim pokazujesz, że w twoim życiu dziecko zajmuje bardzo ważne miejsce

4 SZACUNEK

Nie ma dzieci. Są ludzie - Janusz Korczak

Dziecko, podobnie jak każdy człowiek zasługuje na to ,żeby traktować go z szacunkiem. Poniżanie , krzyki albo bicie to są metody , które przynoszą więcej szkody niż pożytku. Dopiero okazując swojemu dziecku szacunek , pozwolisz mu się w pełni rozwinąć i zbudować pewność siebie.

Jeżeli oczekujesz szacunku a masz do tego pełne prawo , to daj dobry przykład.

5 ZAUFANIE

Pozwól dziecku na samodzielność i staraj się być dla niego drogowskazem.

Na każdym kroku pokazuj swoją wiarę w jego siły i możliwości a ono samo jej nabierze. Zaufaj swojemu dziecku a wyświadczysz mu ogromną przysługę i nauczysz go więcej niż jakby siedziało całymi dniami nad Platonem i Kantem.

6 ZROZUMIENIE

Bardzo łatwo jest zrzucić zachowanie dziecka na cechy charakteru, albo błędy w wychowaniu, podczas gdy tak naprawdę gdzieś w głębi może czaić się poważniejszy problem. Jeżeli dziecku brakuje czasu spędzonego z rodzicem i najzwyczajniej w świecie chce przyciągnąć uwagę to często jedynym sposobem na to jest narobić wokół siebie sporo zamieszania.

Postaraj się zrozumieć prawdziwe motywy swojego dziecka, zamiast wybierać się drogą na skróty