H.gifI.gifS_1.gifT.gifO.gifR.gifI.gifA.gif

Historia Przedszkola

Pierwsze przedszkole w Małomicach zorganizowano w 1947 roku.

Inicjatorkami jego założenia były Panie: Maria Białek, Maria Skarżyńska i Regina Czaplińska.

Mieściło się ono w budynku przy ul. Świerczewskiego 39.

Kierownikiem placówki do 1955 była Pani Maria Białek. Od 1955 roku do 1959 roku kierownikiem jest Pani Zofia Barszcz.

Od 1959 roku kierownictwo przejmuje Pani Janina Ciućmańska.

W wyniku dużej liczby dzieci, których nie może pomieścić przedszkole przy ul. Świerczewskiego , w 1973 roku Fabryka Wyrobów Blaszanych w Małomicach dla dzieci swoich pracowników oddała do użytku przedszkola budynek przy ulicy Chrobrego 8 .Powstaje Przedszkole Przyzakładowe FWB.

Całością wyposażenia i zagospodarowania budynku kierowała -nieżyjąca już, Pani Janina Ciućmańska. Zostaje też kierownikiem tej placówki. Funkcję tę piastuje do 1990 roku.

Po odejściu na emeryturę Pani Ciućmańskiej, dyrektorem do 1992 r zostaje Pani Krystyna Grycko.

Kierownikiem przedszkola przy ul. Świerczewskiego w 1973 roku zostaje Pani Teresa Szymańska. Pełni tę funkcję do 1983 roku. W tym też roku Dyrektorem Przedszkola zostaje Pani Krystyna Jakubczak.

Obie placówki (niezależne od siebie) od 1973 roku podlegają pod Zbiorczą Szkołę Gminną i jej Dyrektora , a od 1984 roku Inspektora Oświaty i Wychowania -Panią Genowefę Malanowską.

W 1991 roku oba przedszkola przechodzą pod samorządy.

W 1992 roku Uchwałą Rady Gminy i Miasta połączono Przedszkole nr 1 i przedszkole nr 2 oraz żłobek, (którego kierownikiem była Pani Irmina Sosnowska ) , oddział w Chichach i Bobrzanach, w jedną strukturę organizacyjną.

Dyrektorem całości zostaje Pani Krystyna Jakubczak, zastępcą Pani Krystyna Grycko.

W 1993 roku oddziały żłobka z ul. Lipowej zostają wcielone do budynku przy ulicy Chrobrego 8.

W 2001 roku dyrektorem zostaje Pani Renata Rynkiewicz.

Niż demograficzny powoduje niższą liczbę dzieci. W 2002 roku Decyzją Zarządu Gminy i za zgodą dyrektora, grona pedagogicznego i rodziców, oddziały z przedszkola przy ulicy Jana Pawła II (dawniej ul. Świerczewskiego) zostają wcielone do przedszkola przy ulicy Chrobrego, gdzie jest lepsza baza lokalowa.

Do 31.08.2023 r. przedszkole rozlokowane było w trzech oddziałach: oddział główny  przy ulicy Chrobrego 8 w Małomicach oraz dwie grupy usytuowane w budynku Małomickiego Ośrodka Kultury.

Od pierwszego września 2023 r. Przedszkole im. Jana Brzechwy zyskało zupełnie nową, bardzo nowoczesną i przestronną siedzibę przy ul. Konopnickiej 3.