BADAM, DOŚWIADCZAM, EKSPERYMENTUJĘ

Hodowla kryształków:

Zabawy badawcze są też świetną okazją do kształtowania się w umyśle dziecka nowych operacji umysłowych takich jak: analiza, synteza, porównywanie i uogólnianie. Przy okazji dzieci rozwijają wytrwałość, koncentrację uwagi  i spostrzegawczość. Bardzo lubimy doświadczenia, dlatego postanowiliśmy założyć hodowlę kryształków z soli. Sól wystarczyło rozpuścić w ciepłej wodzie, odstawić     i czekać, kiedy pojawią się kryształki. Jesteśmy bardzo ciekawi efektów, ale to trochę potrwa. Będziemy codziennie obserwować, jak rosną. Pierwsze kryształki pojawiają się już po kilku dniach, jednak im dłuższy czas parowania, tym większe kryształki tworzą się na naszym sznurku. Dzięki temu doświadczeniu, można wytłumaczyć dziecku, że woda pod wpływem temperatury zmienia swój stan skupienia. Woda paruje, a na nitce osadza się sól. Doświadczenia wzbudzają wśród dzieci wielką radość oraz duże zainteresowanie nowymi i ciekawymi zjawiskami.