Wycieczka do Karczmy Taberskiej.

Wycieczka do Karczmy Taberskiej

W ramach realizacji projektu edukacyjnego „Gospodarstwo” (Pole) 20 -tego września 2016r. dzieci z grupy Biedronki pojechały na wycieczkę do Karczmy Taberskiej w Janowcu. Wszyscy zostali przywitani po staropolsku chlebem i solą. Podczas zajęć dzieci rozpoznawały rodzaje zbóż, poznawały zawody związane z etapami powstawania chleba oraz tradycje i zwyczaje ludowe Babimojszczyzny, uczyły się przyśpiewek i tańców ludowych. Właścicielka karczmy p. Jolanta Taberska przedstawiła obrazowo dzieciom cykl pt. „Od bochenka do ziarenka”. Następnie zaprosiła wszystkie dzieci do piekarni na tyłach karczmy, gdzie każdy osobiście, samodzielnie wyrabiał swoje ciasto i formował swój bochenek chleba. Dzieci ugoszczone zostały smaczną zupą pomidorową i naleśnikami. Był czas na naukę, pracę i zabawę. Wszyscy na długo zapamiętają zapach chleba unoszący się w karczmie, gościnność i serdeczną atmosferę stworzoną przez właścicielkę gospodarstwa. Dodatkową atrakcją była ścieżka przyrodnicza w parku w Kolesinie nad brzegiem Jeziora Wojnowskiego kamienna studnia, 200-letnie lipy, naturalne źródełka, drzewa olbrzymy i akacje).

Zgodnie z realizacją naszego projektu dzieci na zajęciach wykonały pieczywo z masy solnej, poźniej pokolorowały je. Stworzyliśmy wraz z dziećmi kącik przyrodniczy w którym znalazły się różne rodzaje zboża np. owies, jęczmień, żyto     i pszenica. Projekt wzbudził wśród dzieci duże zainteresowanie bardzo chętnie brały udział w zajęciach.