Wycieczka do Karczmy Taberskiej

W ramach realizacji projektu edukacyjnego „Gospodarstwo” (Pole) 20 -tego września 2016r.dzieci z grupy Stokrotki i Muchomorki pojechały na wycieczkę do Karczmy Taberskiej w Janowcu. Wszyscy zostali przywitani po staropolsku chlebem i solą. Podczas zajęć dzieci rozpoznawały rodzaje zbóż, poznawały zawody związane z etapami powstawania chleba oraz tradycje i zwyczaje ludowe Babimojszczyzny, uczyły się przyśpiewek i tańców ludowych. Właścicielka karczmy p. Jolanta Taberska  przedstawiła obrazowo dzieciom cykl pt. „Od bochenka do ziarenka”. Następnie zaprosiła wszystkie dzieci do piekarni na tyłach karczmy, gdzie każdy osobiście, samodzielnie wyrabiał swoje ciasto i formował swój bochenek chleba. Dzieci ugoszczone zostały smaczną zupą pomidorową i naleśnikami. Wszyscy zgodnie stwierdzili, że  nauczyliśmy się wiele. Był czas na naukę, pracę i zabawę. Wszyscy na długo zapamiętają zapach chleba unoszący się w karczmie, gościnność i serdeczną atmosferę stworzoną przez właścicielkę gospodarstwa. Dodatkową atrakcją była ścieżka przyrodnicza w parku w Kolesinie nad brzegiem Jeziora Wojnowskiego kamienna studnia, 200-letnie lipy, naturalne źródełka, drzewa olbrzymy i akacje).