TYDZIEŃ MUZYCZNY

Odkrywamy dźwięki. W tym tygodniu dowiedzieliśmy się, że mamy zawsze przy sobie taki jeden wspaniały instrument. Jest nim nasz GŁOS. Próbowaliśmy na nim grać. Udało się!!!

Poznaliśmy także bardzo "dziwny" instrument, który przypomina nam gitarę. Było to BANJO. Trzyma się jak gitarę, gra na strunach ale dźwięk bardzo "metaliczny". Wybraliśmy się do Biblioteki Publicznej w Małomicach w poszukiwaniu NOWYCH MUZYCZNYCH DOZNAŃ. Zostaliśmy bardzo mile przyjęci przez pracownice tej placówki. Oprowadziły nas po działach, także zachęcały do przeglądania książek i odwiedzania biblioteki w celu wypożyczania i czytania nam lektur przez rodziców. W każdej książce czeka przecież wiele wspaniałych przygód!!!! Kiedy zwiedziliśmy dział dziecięcy przeszliśmy do sali zwanej "czytelnią". Tam poznaliśmy instrument zwany PIANINEM. Wiemy, jakie ma dźwięki, bo sami je wydobywaliśmy uderzając w klawisze paluszkami (można byłoby tak bez końca). Poznaliśmy także wiele instrumentów perkusyjnych i wpadliśmy na pomysł, by zrobić podobne. Dzięki rodzicom, przynieśliśmy do przedszkola plastikowe butelki i pojemniki. Powrzucaliśmy do nich groch, ryż, kaszę a nawet popcorn i .... instrumenty gotowe!!! Na placu przedszkolnym wydobywaliśmy dźwięki z "naszych" instrumentów, podśpiewując do tego znane nam piosenki. Było zabawnie i głośno! Do poznanych instrumentów strunowych możemy zaliczyć też SKRZYPCE. Wiemy, że na tym instrumencie, by wydobyć dźwięki potrzebny jest smyczek. Nim pociera się strunę i .... wydobywa się wspaniały dźwięk. Gość specjalny Pan Czesław Kasa  zaprezentował nam bardzo popularny ale "troszkę zapomniany" instrument - AKORDEON. Wiemy, że ma klawisze i guziczki, że jedną częścią musimy ruszyć by powietrze wypchało nam dźwięk i że jest "dość ciężki". Tydzień zakończyliśmy obserwowaniem zachowania rybek akwariowych. Otwieraliśmy buźki tak jak one - to dobre ćwiczenia, by poprawnie i czysto mówić w przyszłości. Pomalowaliśmy farbami rybki i tym oto sposobem stworzyliśmy przedszkolne akwarium. Dużo ciekawych chwil spędziliśmy w przedszkolu w tym tygodniu, warto było!!!