Poznajemy kosmos

Co to za przestrzeń między ziemią, księżycem,

planetami oraz między gwiazdami?

Przedszkolaki z grupy„Stokrotki” i „Muchomorki” bardzo chętnie podejmują nowe wyzwania. Wychodząc naprzeciw ich potrzebom oraz trosce o rozwój ich zainteresowań , wspólnie postanowiliśmy zgłębić tajemnice Kosmosu.

Zainteresowanie pojawiło się podczas zajęć na temat „Dzień i Noc”. Rozmawialiśmy wtedy o Słońcu , Księżycu i Gwiazdach. Dzieci zastanawiały się ,gdzie one się znajdują a każdego następnego dnia pojawiało się coraz więcej nurtujących pytań.

Zainspirowani i zaciekawieni tą tematyką postanowiliśmy wyruszyć w podbój Kosmosu

W dniach 01 - 29 lutego 2016 .Nasza przedszkolna sala zmieniła się nie do poznania. Na ciemnym niebie pojawiły się Słońce, Księżyc, Ziemia, Mars oraz Jowisz.

Na niebie zalśniły gwiazdy. Odwiedzili nas również mieszkańcy planety Mars- zielone ufoludki, które zamieszkały u nas i bawiły się z nami w chowanego.

Dzieci w trakcie projektu z dnia na dzień budowały swoją wiedzę o kosmosie, między innymi poznały nazwy Merkury, Wenus, Ziemia, Mars, Jowisz, Saturn, Uran, Neptun, planety układu słonecznego, dlaczego zmieniają się pory dnia i roku. Poznały postać Mikołaja Kopernika.

Wzbogaciły swoje słownictwo o nowe wyrazy. Konstruowały rakiety duże i małe, tworzyły swoje własne konstelacje gwiezdne. Poznały wiele piosenek i wierszy o tematyce kosmosu.

Byliśmy również w kinie , gdzie przenieśliśmy się na obce planety, oglądaliśmy Księżyc i gwiazdy przez ogromny teleskop. Po tych atrakcjach spędziliśmy noc w przedszkolu. Był to niezapomniany wieczór.

18.lutego pojechaliśmy do Planetarium w Zielonej Górze, gdzie przeżyliśmy wspaniałą przygodę w kosmosie, odwiedziliśmy wszystkie planety.

Na Księżycu „stawialiśmy swoje stopy”- cudownie było moczyć stopy w farbie a potem odbijać je na szarym papierze.

Na zakończenie wszystkie dzieci przebrały się za kosmitów, Kosmonautów i Ufoludków-był to wesoły bal na planetach. Sprawdziliśmy również swoją wiedzę podczas konkursu .Wszystkie dzieci wykazały się dużymi umiejętnościami.

Choć nasza przygoda z Kosmosem dobiegła końca, jeszcze długo będziemy pamiętać naszą podróż. Dzięki inicjatywie dzieci, rodziców i pracowników Małomickiego Domu Kultury weryfikowaliśmy dotychczasową wiedzę i ją  pogłębialiśmy.

Poprzez różne działania temat naszego projektu stał się nam bliższy. Mamy nadzieję, że projekt podobał się dzieciom i rodzicom. Wszystkich gorąco zachęcamy do przeżycia takiej przygody.