SPRZĄTANIE SWIATA

Wrzesień jest tym miesiącem, w którym w całej Polsce odbywa się Ogólnopolska Akcja Sprzątania Świata. W tym roku również nasze przedszkolaki zaopatrzone w rękawice i worki  zaangażowały się w tę akcję. Dzieci 3,4- letnie pomagały w sprzątaniu najblizszego otoczenia przedszola oraz ogrodu przedszkolnego.

Wiek przedszkolny to okres wzmożonej aktywności poznawczej i emocjonalnej. Dlatego już w tym wieku należy dziecku ukazać potęgę i piękno otaczającego świata, wzbudzić pozytywne uczucia takie jak odpowiedzialność wobec siebie i przyrody.
Głównym celem tej akcji było ukazanie dzieciom skutków zaśmiecania „świata”, wyjaśnienie konieczności ochrony środowiska, recyklingu. Mam nadzieję, że w ten sposób zdobyte doświadczenia zaowocują w przyszłości dobrymi ekologicznymi nawykami.

Poznanie świata za pomocą działania jest sprawą naturalną.

Jako motto w pracy z dziećmi przedszkolnymi warto pamiętać słowa przysłowia chińskiego:

„Słyszę- zapominam

Widzę-pamiętam