Na naszym podwórku / 04 - 08.06.2018r.

"W sercach dzieci radość gości, gdy bezpieczne są.

Mają prawo do miłości - przecież po to są".

"Wszystkie dzieci" K. Datkun - Czerniak

Witajcie witajcie Uśmiech !

Zbliża się lato, zbliżają się wakacje, więc częściej jesteśmy na dworze. Wychodzimy na podwórko, na place zabaw, i właśnie o tym też musieliśmy się troszkę pouczyć. Może nie wiecie, ale każdy plac zabaw ma swój regulamin. My taki regulamin poznaliśmy Niezdecydowany . Chodzimy przecież na miejski plac zabaw, a nie wszyscy wiedzieli, co można a czego nie można na nim robić Zaskoczony . Są specjalne oznaczenia po prostu znaki (jak drogowe) o zakazie wprowadzania psów czy rowerów. Możemy więc i my dowiedzieć się, jakie są zasady, nie znając jeszcze "czytania". Taki plac może powstać wszędzie, o tym dowiedzieliśmy się z opowiadania, jak na brzydkim terenie powstało coś fantastycznego – dla dzieci Śmiech . Tam też były zakazy. Po co one zatem są? Po to, by zawsze było ładnie i wszystko było „działające”. Jak się o coś dba, to dłużej z tego można korzystać Śmiech . Zadaniem naszym (w sumie nie jednym) było zaprojektowanie umownie swojego placu zabaw. Umownie – to znaczy z samych figur. Wystarczy prostokąt (huśtawka), koło (karuzela) czy kwadrat (piaskownica). Przerobiliśmy także fajną piosenkę o przyjaźni. Utrwalaliśmy przy tym pojęcia muzyczne zwrotka i refren Uśmiech . Utrwalaliśmy także piosenki na Dzień Rodziny. I bawiliśmy się w rodzinne gry. Oczywiście chłopaki najlepiej się bawią przy piłce, a taką „wyskrobaliśmy z plasteliny”. Każdy improwizował jak mógł - piękne i kolorowe wyszły - normalnie prawie 3D!!! Niezdecydowany. Jeżeli o improwizację chodzi – to mieliśmy pole do popisu i to przy rodzicach i z rodzicami. Przyszli do nas na zajęcia otwarte, by zobaczyć jak się aktywnie uczymy i zachowujemy podczas wspólnych zabaw. No nie było tak źle. Szkoda, że nie było nas dużo. Rodzicom pokazaliśmy kilka fajnych zabaw, które spokojnie i bezpiecznie można wykonywać w domu ćwicząc liczenie i znajomość liter. Ale wracając do improwizacji – razem z rodzicami wykonywaliśmy pracę „wymarzony plac zabaw” Mrugnięcie . Oczywiście nie bylibyśmy sobą byśmy nie zmienili tematu na wymarzone wakacje z rodzicami Wystawiony język .  Pani musiała się poddać i wyszło, jak wyszło, kto chciał to robił plac, a reszta wakacje. Oj ta nasza Pani jest taka uległa Śmiech . Ale nie ma wyjścia. W sumie została sama. Ten rok zabrał nam już Ciocię Anię, i tę drugą ciocię Anię, teraz ciocię Sandrę. Wszystkie kochane pozdrawiamy i życzymy zdrówka i sukcesów Pocałunek . Wspaniale było WAS poznać Pocałunek . Mariolcia kuruje się po operacji (i niech szybko wraca do nas Pocałunek ). Ach co za przeżycia. Szczęście, że władze zadbały o nasze bezpieczeństwo – nie została Pani tak całkiem sama – dostała „w zastępstwie” Panią Bogusię dopóki "casting nie zostanie rozstrzygnięty" Mrugnięcie . No nasze woźne też są nam bardzo pomocne, zawsze mają czas na pomoc i chwilkę "pogadanki”, więc nikt nie powinien narzekać Mrugnięcie .  Koniec roku, widzicie zatem,  jest całkiem „zwariowany”. Na szczęście mamy przerobiony także materiał z „obcymi” przed wakacjami i nikt z nikim nieznajomym nigdzie wybierać się nie będzie Mrugnięcie . Po pięknym wierszu i z własnych już doświadczeń wiemy, że od obcych nic nie przyjmujemy i z nigdzie z nimi nie idziemy. Najbezpieczniej jest zawsze trzymać się „naszego dorosłego” Śmiech .  A, jak "ICH" jeszcze nie było u nas, eksperymentowaliśmy z gliną. Wiemy, co można z niej zrobić, bo widzieliśmy to w naszych książkach, ale nie wiedzieliśmy, jak wygląda. No i już wiemy - pani załatwiła i "ciapcianie" w lepkiej masie mamy zaliczone Mrugnięcie , poznaliśmy także przestrzenną figurę kulę, która po przecięciu tworzy koło. Stworzyliśmy z origami szklankę do chłodnych napojów z rureczką, no i tak mijał nam właśnie ten tydzień Uśmiech .

W następnym tygodniu znowuż się spotkamy z najbliższymi, ale to już będzie inna historia Mrugnięcie . Zobaczymy, jak nam wtedy pójdzie Mrugnięcie . Na razie musimy podładować baterie Pocałunek. PA PA PA