Tajemnice książek

W minionym tygodniu rozmawialiśmy o tym, jakie miejsce zajmują książki w naszym życiu, do czego służą, jakie informacje można w nich znaleźć. Na podstawie ilustracji dzieci poznały zasady korzystania ze zbiorów książek w bibliotece. Dzieci poznały literę f, F, uczyły się ją pisać samodzielnie i po śladzie oraz układać jej kształt z fragmentów tkaniny. Tworzyły modele słów zawierających literę f oraz doskonaliły umiejętność określania głosek na początku, na końcu i w środku wybranych słów. Dzieci uczyły się na pamięć wiersza Wielki skarb, rozwiązywały wiele zagadek językowych. Na podstawie opowiadania Jak powstaje książka? dzieci poznały krótką historię papieru i książek. Podczas zabaw tematycznych np. w księgarnię, dzieci utrwaliły wygląd banknotów i monet używanych w Polsce oraz uczyły się posługiwania ich modelami. Dzieci tworzyły polisensoryczną książeczkę obrazującą ich uczucia podczas pobytu w przedszkolu. Ponadto dzieci uczestniczyły w wielu zabawach ruchowych i rytmicznych.

Jak mogą Państwo w codziennych aktywnościach wesprzeć swoje dziecko?

Przede wszystkim, aby wszechstronnie rozwijać zdolności, wrażliwość, empatię i zainteresowanie literaturą – warto dziecku czytać książki, zgodnie z jego zainteresowaniami. Można prosić dziecko, aby opowiedziało treść znanej baśni lub wymyśliło własną. W codziennych sytuacjach warto pokazywać dziecku prawdziwe pieniądze, przeliczać, określać, co można za nie kupić. Jeśli w pobliżu przedszkola czy domu znajduje się biblioteka, warto tam pójść z dzieckiem, założyć kartę czytelnika i jak najczęściej z niej korzystać.