Listopadowe wspomnienia

Kochani, zbliża sie listopad , czas wspominania tych, którzy odeszli . Jeśli dziecko pójdzie na cmentarz , prawdopodobnie będzie pytac, kto jest tam pochowany i dlaczego umarł. Rozmowy o śmierci mogą być trudne ,ale lepiej  ich nie unikać- dziecko i tak wcześniej czy później zetknie się z tym problemem. Dlatego jeśli dziecko zapyta to warto wykorzystać te okazje i porozmawiać o tym- uspokoić obawy i delikatnie przygotować na odejście dziadków czy ukochanego zwierzątka. Trzeba mówić jasnym zrozumiałym dla niego językiem. Na pytanie o to , co się dzieje po śmierci , można mu opowiedzieć o swojej wierze, albo odpowiedzieć „nie wiem”  i zapytać , co ono o tym myśli . Jeśli dziecko zetknie się ze śmiercią kogoś , kogo znało ,potrzebuje szczególnego wsparcia dorosłych. Nie zawsze będzie swój smutek objawiać płaczem - każde dziecko jest inne i przeżywa żałobę na swój sposób, ale nie oznacza , ze sytuacja nie jest dla niego trudna. W takim momencie ważne jest zapewnienie mu poczucia bezpieczeństwa : stałego rytmu dnia i niezmiennych  zasad. Maluch potrzebuje kogoś , kto zwyczajnie jest obok, jednak niekoniecznie będzie chciał rozmawiać o tym co się stało. Może chcieć po prostu się przytulić . W przedszkolu rowniez będziemy rozmawiać o zmarłych członkach rodziny, o tym w jaki sposób możemy ich wspominać . Będziemy rozmawiać o rodzinie - dziekuje za super zdjęcia rodzinne Będziemy czytać globalnie wyrazy mama , tata, brat, siostra i prawidłowego nazywania innych krewnych. Dowiemy się jakich przedmiotów używali na co dzień dziadkowie i pradziadkowie . Poznamy zasady korzystania z urządzeń elektrycznych i uwrażliwimy ze dzieciom nie można posługiwać się urządzeniami tylko pod opieka dorosłych, maja zakaz dotykania urządzeń elektrycz nych mokrymi rękami , wkładania do gniazdka innych przedmiotów niż wtyczka. Jesteśmy ciekawe czy dzieci pomagają wam w obowiązkach domowych. Będziemy tez oczywiscie tańczyć - przy muzyce poważnej i malować.W czwartek planujemy Pasowanie na przedszkolaka. Przypominam o stroju misia i prosimy o przyniesienie na środę kolorowych balonów , po 2 sztuki , potrzebujemy do dekoracji i fajnie by było żeby było kolorowo. Dzieci dostały na dni wolne 2 karty pracy, prosze aby wykonały je w miarę samodzielnie i dokładnie. Starsze dzieci - zakolorowuja starannie , nie bazgrolic , maluszki maja się uczyć kolorować.

Cele:

1.doskonalenie techniki zapamiętywania: kształtowanie umiejętności przeliczania na konkretach w zakresie 1-5 identyfikowanie i nazywanie własnych stanów emocjonalnych

2 Zapoznanie z obiegiem wody w przyrodzie , wyjaśnienie znaczenia deszczu dla ludzi , roślin i zwierząt

3 Rozbudzanie ciekawości świata ; prowadzenie obserwacji i wyciąganie wniosków z doświadczeń.

4 Dostrzeganie rytmu i następstwa dnia i nocy, rozwijanie pamięci wzrokowej i słuchowej  , kształtowanie sprawności manualnej

5 Rozwijanie umiejętności rozróżniania por roku i obserwowania pogody; kształcenie umiejętności odkodowywanie i kodowania informacji , wzmacnianie mięśni kręgosłupa