• Odwiedziło nas: 752010

Dinozaury-stwory z przeszłości

W minionym tygodniu rozmawialiśmy z dziećmi o tym, jak wyglądał świat w dawnych czasach. Próbowaliśmy umieścić na osi czasu ( wcześniej – później) pojawienie się dinozaurów i człowieka. Dzieci na podstawie wiedzy nabytej wcześniej lub pozyskanej z książek i albumów prezentowały informacje o niektórych dinozaurach. W małych grupkach tworzyły plakaty dotyczące dinozaurów ich wyglądu, sposobu życia, wielkości czy preferowanej diety. W parach grały w grę planszową „Dinozaury”. Słuchały opowiadania „Muszka w bursztynie”, utrwaliły wiedzę o procesie powstawania bursztynu. Podczas zabaw badawczych utrwaliły wiedzę o przyczynach wybuchów wulkanów. Przypomniały sobie zasady zachowania bezpieczeństwa podczas eksperymentowania. Próbowały ustalić, do czego potrzebne jest pismo oraz stworzyć własny alfabet złożony z symboli i farbę do jego narysowania. Brały udział w zabawach w kodowanie symboli i ich odczytywanie. Poznały specyfikę zawodu archeologa i paleontologa oraz  różnice i podobieństwa między nimi.

Jak mogą Państwo w codziennych aktywnościach wesprzeć swoje dziecko?

Aby utrwalić informacje o dinozaurach oraz przeszłości ludzi warto kontynuować rozpoczęte w przedszkolu lektury. Oglądanie albumów i książek o tej tematyce jest dla dzieci bardzo interesujące. W miarę możliwości warto zaprosić dziecko do muzeum, by mogło w praktyce utrwalić wprowadzone w przedszkolu zasady zachowania się w tym miejscu. Zachęcamy dziecko do opowiadania o interesujących go rzeczach własnymi słowami. Poszerzenie zasobu słów pomoże dziecku w nauce czytania i pisania.