Jesteśmy bezpieczni!

W minionym tygodniu rozmawialiśmy o domu – miejscu, w którym czujemy się bezpiecznie, a także o naszym najbliższym otoczeniu na przykładzie drogi, którą dzieci idą codziennie na zajęcia. Omawialiśmy zasady, dzięki którym możemy się bezpiecznie bawić na placu zabaw. Ustalaliśmy ,z kim możemy nawiązywać bezpieczne znajomości, a także do kogo i w jaki sposób można się zwrócić z prośbą o pomoc. Warto porozmawiać z dziećmi o tym, w jaki sposób dzieci mogą zadbać o swoje bezpieczeństwo. Podczas przygotowywania posiłków, wspólnych spacerów ruchliwymi ulicami, kontaktach ze zwierzętami – należy podkreślać najważniejsze zasady zachowania bezpieczeństwa. Podczas codziennych rozmów, czytania książek można podkreślać sposoby radzenia sobie w trudnych sytuacjach. Warto rozwijać w dzieciach zaufanie do innych i otwartość, ale też zaznaczać, że są takie sytuacje, gdy dziecko nie musi zachowywać się kulturalnie i zawsze słuchać dorosłych, np. wtedy, gdy nieznajome osoby proponują wspólne wyjście, zabawę, słodycze.

Jak mogą Państwo w codziennych aktywnościach wesprzeć swoje dziecko? Warto utrwalać z dzieckiem nie tylko adres zamieszkania, ale również podkreślać sytuacje ,w których można go podać. Podczas spacerów warto nakłaniać dzieci do nazywania, odróżniania, klasyfikowania mijanych pojazdów. Można proponować dziecku zabawę w odróżnianie dźwięków otoczenia, np. samochodu, tramwaju, roweru itp. i odtwarzanie tych dźwięków. Warto zachęcać do śpiewania lub nucenia melodii piosenki „ O przechodzeniu przez ulicę”.