Polska to mój dom

W minionym tygodniu rozmawialiśmy z dziećmi o Polsce, jako kraju, w którym mieszkamy oraz jako kraju, który należy do Unii Europejskiej. Poznaliśmy znaczenie słów: ojczyzna, kraj, stolica, Unia Europejska, wspólnota. Utrwaliliśmy znajomość wyglądu polskich symboli narodowych oraz niektórych symboli Unii Europejskiej. Śpiewaliśmy hymn Polski, rozmawialiśmy o tym, w jakich okolicznościach go śpiewamy. Dzieci poznały literę j, uczyły się ją rozpoznawać, pisać po śladzie i samodzielnie. Dzieci rozwiązywały zagadki i tworzyły rymy do słów związanych z miastami leżącymi nad Wisłą. Śpiewaliśmy piosenkę „Nasza warszawska Syrenka”, utrwalając w ten sposób nazwy stołecznych zabytków. Korzystając z doświadczeń dzieci, albumów i fotografii, rozmawialiśmy o tym, jak wyglądają różne polskie krajobrazy, jakie zwierzęta i rośliny można zobaczyć w Polsce. Dzieci odczytywały proste wyrazy z poznanych liter. Wykonały pracę plastyczną „Mapa Polski” oraz „Warszawska Syrenka ” różnymi technikami. Dzieci poznały wzór regionalnych strojów: kaszubskiego i łowickiego, ubierały sylwety lalek w papierowe stroje.

Jak mogą Państwo w codziennych aktywnościach wesprzeć swoje dziecko?

Aby utrwalić informacje, warto rozmawiać z dzieckiem o tym, w jakim kraju mieszkamy, jakie kraje są sąsiadami Polski, co to znaczy, że należymy do Unii Europejskiej. Warto kontynuować rozpoczęte w przedszkolu rozmowy o tym, w jakich miejscach kraju mieszkają krewni dziecka, wskazywać te miejsca na mapie Polski. Podczas spacerów i wycieczek warto podkreślać różnorodność fauny i flory naszego kraju, nazywać mijane rośliny. Pozwoli to uwrażliwiać dzieci na piękno otaczającego świata.