Bale, bale w karnawale

W minionym tygodniu rozmawialiśmy o tradycji balów karnawałowych. Dzieci na podstawie własnych doświadczeń, ilustracji, zabaw oraz samodzielnie wyszukanych informacji poszerzyły wiedzę na temat karnawału w Wenecji. Wyszukiwały wyraz bal w innych zapisanych wyrazach. Poznały  sposób zapisu liczby 8 oraz podczas  zabaw i gier ruchowych utrwaliły przeliczanie w zakresie 8, posługując się liczebnikami głównymi i porządkowymi. Mierzyły  różne tkaniny znanymi sposobami: dłonią, palcami, stopą itp. Przy okazji zajęć o zawodzie krawcowej i szewca nauczyły się korzystać z miarki krawieckiej. Na podstawie piosenki „Krakowiaczek przedszkolaczek” poznały kilka kroków tego popularnego, ludowego tańca. Prowadziły zabawę badawczą, próbując odkryć, w jaki sposób powstają barwy pochodne.

Jak mogą Państwo w codziennych aktywnościach wesprzeć swoje dziecko­­­­­­­­­­­­­­­­­­­?

W codziennych sytuacjach warto przeliczać  z dzieckiem różne obiekty bez ograniczania zakresu liczenia, również posługując się liczebnikami porządkowymi. Dobrą a jednocześnie bardzo rozwijającą zabawą będą wszelkie rytmiczne aktywności, np. śpiewanie piosenki podczas schodzenia ze schodów.